Home / Teknoloji / Yenebilen batarya üretildi!

Yenebilen batarya üretildi!

İyi bir bataryayı nasıl tamınlarsınız? Muhtemelen ince ve dayanıklı olmasını beklersiniz. Aynı zamanda yüksek kapasiteli de olmalıdır. Peki ya yenebilmesi?

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde görevli olan bilim insanları, insanlar tarafından kolayca sindirilebilen bir çeşit batarya ürettiklerini duyurdular. Bilim insanları, enerjiyi barındırabilen her şeyin batarya sayılabildiği fikrinden yola çıkarak günlük diyetimizde bulunan melanini kullanmışlar.

Vücudumuzun morötesi ışınları emmek adına kullandığı melanin, bilim insanlarının çalışmalarıyla birlikte metalik iyon bağları oluşturan ve bozan bir maddeye dönüştürülmüş.

1472053239_ptr-battery1-042013-1200x0.jpg

Melanin kullanılarak üretilen bataryanın çok büyük oranlarda enerji saklayabildiğini söylemek mümkün değil. Ancak, ilerleyen senelerde akıllı telefon bataryalarımızı yiyebileceğimiz fikrinden umudumuzu kesmek için çok erken.

About admin

Check Also

Snapchat, video kayıt yapan yeni gözlüğünü tanıttı

Snapchat dün bazı büyük değişiklikler duyurdu. İlk olarak şirketin adının Snap,Inc olarak değiştirildiği açıklandı. Ana şirketin adı kısaltıldı ancak uygulamanın adı Snapchat olarak devam edecek.

Şirket Snap adı ile ilk donanımını da açıkladı. Şirket video kayıt yapabilen bir güneş gözlüğü duyurdu. Sağ ve sol tarafta kamera merceklerinin olduğu gözlükte insanları uyarı için bir de yanan ışığı mevcut. Bir düğme ile açılan kamera ile 10 saniyelik video kaydı yapılabiliyor.  30 saniye kayıt için üç kez basılacak.

Gözlüğün pili bütün gün için yetiyor ve taşınabilir şarj ile dört defa daha şarj edebilirsiniz. 129,99 $ fiyata sahip olması beklenen gözlük, siyah, turkuaz ve mercan renkleri ile satışa sunulacak.

Bir cevap yazın