Home / Teknoloji / Türkler yaptı: Robota dönüşen otomobil Letrons!

Türkler yaptı: Robota dönüşen otomobil Letrons!

Filmlerde gördüğünüz Transformers gerçek oldu. Hem otomobil hem robot olan Transformes hem de Türk geliştiriciler tarafından yapıldı. Letrons adlı robot, BMW marka bir arabanın modifiye edilmesi ile üretildi.

Letrons, tam anlamıyla fonksiyonel değil ve yavaş modu, uçma ve yürüme gibi bazı hareketleri yapamıyor. Kendine özgü hareketleri olan Letrons, bir arabayı modifiye edilerek robota dönüştürmeyi başaran nadir projelerden biri oldu.

Letrons, Ar-Ge şirketi olan Letvision tarafından KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle geliştirildi.  Aslında firmanın işi robotlar ve otomobiller değil ancak ekibin çocukluk hayali Letrons’un ortaya çıkmasını sağladı.

8 ay süren çalışmanın ardından Letrons ortaya çıktı. Bu çalışmada Letvision Intel ve Microsoft Türkiye resmi ortaklık yaptı. Letrons seri üretime henüz geçmedi ancak resmi web sitesinden satın alınabiliyor. Gerçek bir araba ile modifiye edilen Letrons’a binilemiyor ve bir araba gibi kullanılamıyor. Sadece uzaktan kontrol edilebiliyor. İleride daha fonksiyonel olması bekleniyor.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Letrons’a ait görsellerini inceleyebilir ve tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

1474556333_01.jpg

About admin

Check Also

İnsan gücüyle hız rekoru kıran ilginç bisiklet Aerovelo Eta!

İlginç tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Aerovelo Eta bisiklet, insan gücü ile hız rekoruna da imzasını attı. Yumurta şekli ile oldukça farklı bir bisiklet türü olan Aerovelo Eta bisiklet, 89.59 mph (144.17 km/h) hıza ulaşarak rekor kırdı.

Özel olarak tasarlanmış bisiklet, Aerovela ekibi tarafından World Human Powered Speed Challenge'da yarıştı ve 144 km hız yaparak rekor kırdı. Aerovelo ekibi gelecek yıl kendi rekorunu kırmak amacı ile Eta bisikleti geliştirmeye devam edecek.

Aşağıda bisiklete ait görselleri ve videoyu inceleyebilirsiniz.

1474892482_aerovelo-eta-human-powered-speed-3.jpeg

1474892500_aerovelo-eta-human-powered-speed-6.jpeg

Bir cevap yazın