Home / Teknoloji / Robot futbolcular insanların yerine maç yapacak

Robot futbolcular insanların yerine maç yapacak

Turnuvada 15-20 santimetre boydan başlayıp insan boyutlarına kadar robotlar yer alıyor. Robotların kontrolü değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin bazı robotlar kumanda sistemine bağlıyken bazıları ise önceden tanımlanmış kodlara göre hareket ediyor. Bu nitelikler maça göre değişiyor. Robotlar tıpkı insanlar gibi bazen takım oyununu unutup bireysel oynayabiliyor. Durum böyle olunca bu maçlar başlı başına bilim dalı haline geliyor. Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Öğrenimi Bölümü Başkanı Manuela Veloso bu bilimin araştırmacılarından biri. Manuela Veloso, bu oyunu kabile kültürüne benzetiyor. ‘Benden olanlar ve diğerleri diye kodlamak kabilelere çok benzer’ ifadelerini kullanıyor.

Kendisini yalnız bir takıma ait hisseden bazı robotlar karşı takıma şiddet bile uyguluyor. Buda insanın doğasındaki kazanma hırsına benziyor. Veloso, bazı maçlarda tüm robotların kırmızı kart gördüğünü fakat robotlara faul kodu yüklenmediğini ilginç buluyor. Bu robotlar sadece kazanmaya odalandıkları için karşı takımı görmezden gelebiliyor. Tıpkı insanlarında kazanma hırsıyla gözlerinin kararıp rakip oyuncuları sakatlaması gibi.

Ne dersiniz ilerde belkide futbolcular bile robotlardan oluşur. Hangi ülkenin robot futbolcusu iyiyse Dünya Kupasını kazanır.

About admin

Check Also

Snapchat, video kayıt yapan yeni gözlüğünü tanıttı

Snapchat dün bazı büyük değişiklikler duyurdu. İlk olarak şirketin adının Snap,Inc olarak değiştirildiği açıklandı. Ana şirketin adı kısaltıldı ancak uygulamanın adı Snapchat olarak devam edecek.

Şirket Snap adı ile ilk donanımını da açıkladı. Şirket video kayıt yapabilen bir güneş gözlüğü duyurdu. Sağ ve sol tarafta kamera merceklerinin olduğu gözlükte insanları uyarı için bir de yanan ışığı mevcut. Bir düğme ile açılan kamera ile 10 saniyelik video kaydı yapılabiliyor.  30 saniye kayıt için üç kez basılacak.

Gözlüğün pili bütün gün için yetiyor ve taşınabilir şarj ile dört defa daha şarj edebilirsiniz. 129,99 $ fiyata sahip olması beklenen gözlük, siyah, turkuaz ve mercan renkleri ile satışa sunulacak.

Bir cevap yazın