Home / Teknoloji / Kablosuz Şarj Teknolojisi

Kablosuz Şarj Teknolojisi

Teknolojinin getirdikleri tüm yeniliklere rağmen , tüm kablosuz cihazlarımız bir noktada elektrik prizine bağlı konumda bulunuyordu.Fakat daha sonralarda gelişen wireless(kablosuz bağlantı) sayesinde, diş fırçalarında ve bazı banyo gereçlerinde kullanılmaya başlandı. son günlerde ise akıllı telefon pazarında geleceğin teknolojilerine yön verecek olan bir yeniliği daha ortaya çıkardı. Neyden mi bahsediyorum? Tabi ki Kablosuz Şarj Teknolojisi. Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor ve bizlere hangi imkanları sunuyor?

Kablosuz Şarj Teknolojisi Nedir  ve Nasıl Çalışır?

Kablosuz şarj denildiğinde akla ilk gelmesi gereken şey bağımsızlıktır,yani induksiyon bobiniyle donatılan cihaz sayesinde , manyetik bir alan oluşturarak fiziksel kablo bağlantısına ihtiyaç duyulmamasıdır.Diğer iki  şekli ise  radyo dalgası ya da resonans. Rezonans, bir cismin kendi doğal frekansına eşit ya da çok yakın frekansla uyarılması ile cismin kendi doğal frekansının genliğini bırakıp etkiyen frekansın genliğine uyması olayıdır.  Üzerinde bir çeşit RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) kartı veya enerji transferine uygun entegre bulunan cep telefonu yerleştirildiğinde, enerjiyi bu karta boşaltıp,diğer düzenleyici entegreleri de kullanarak enerjiyi telefondaki pile iletiyor. Böylece telefonumuz manyetik etkisi zayıf olmadığı sürece hızlı bir şekilde şarj oluyor.

Avantajları

 • Elektrik şokuna maruz kalma  ve kısa devre olaylarının minimuma indirgemesinde solayı daha güvenli olması
 • Kablo ve şarj aleti taşımaya gerek duyulmaması
 • Şarj olması için kullanılan manyetiğin aynı zamanda diğer aletleri de şarj edebilmesi,bu da her teknolojik alet için farklı şarj aleti konseptini yokediyor.

Dezavantajları

 • Kablolu şarj kadar hızlı ve etkili olmaması
 • Menzilinin kısa olmasından sarj olurken telefonu kullanma olayının sıkıntıya yol açması
 • Mali açıdan daha yüksek olması
 • Sisteminin daha karışık olmasından dolayı henüz tam olarak geliştirelememesi

Bazı Kablosuz Şarj Teknolojisi Örnekleri

 • Kablosuz enerji transferini ilk kullanan buluşçu Nicola Tesla dır.
 • 1990’lı yılların başında  ve Oral-B diş fırçalarında( wireless charging) kullanmıştır.
 • Hughes Elektroniks GM ile birlikte Magne Şarj(kablosuz şark teknolojisi) ile çalışabilicek teknolojiyi geliştirdi. Ayrıca Toyota ve General motors anlaşarak  Chevrolet S-10 EV  ve Toyota RAV4 EV modellerinde bu teknolojiyi kullandılar.
 • 2012 yılında Google ve LG kablosuz şarj teknolojisini destekleyen akıllı telefon Nexus 4’ ü piyasaya sürdüler.

kablosuz_sarj_1

 • Yine 2012 yılında,Nokia şirketi Lumia 820 ve Lumia 920 akıllı telefonlarını kablosuz şarj özlellikleriyle piyasaya sürdü.
 • Intel ve Samsung 2013 yılında laptop ve telefonlarda kablosuz şarj teknolojini kullanacaklarını açıkladılar.
 • Chrysler ilk kablosuz şarj sistemi örneklerini 2013 model Dodge Dart araçlarında sergileyeceklerini belirtti

Yapılan araştırmalara göre bu yıl 3 milyon adet büyüklüğe sahip olan, kablosuz şarj olabilen elektronik cihaz pazarı, sadece 3 yıl içerisinde yüzde 70 artarak yıllık 235 milyon adet büyüklüğe ulaşacak.

About admin

Check Also

Snapchat, video kayıt yapan yeni gözlüğünü tanıttı

Snapchat dün bazı büyük değişiklikler duyurdu. İlk olarak şirketin adının Snap,Inc olarak değiştirildiği açıklandı. Ana şirketin adı kısaltıldı ancak uygulamanın adı Snapchat olarak devam edecek.

Şirket Snap adı ile ilk donanımını da açıkladı. Şirket video kayıt yapabilen bir güneş gözlüğü duyurdu. Sağ ve sol tarafta kamera merceklerinin olduğu gözlükte insanları uyarı için bir de yanan ışığı mevcut. Bir düğme ile açılan kamera ile 10 saniyelik video kaydı yapılabiliyor.  30 saniye kayıt için üç kez basılacak.

Gözlüğün pili bütün gün için yetiyor ve taşınabilir şarj ile dört defa daha şarj edebilirsiniz. 129,99 $ fiyata sahip olması beklenen gözlük, siyah, turkuaz ve mercan renkleri ile satışa sunulacak.

Bir cevap yazın