Home / Teknoloji / Dünya’ya uzaydan çok güçlü esrarengiz bir sinyal gönderildi

Dünya’ya uzaydan çok güçlü esrarengiz bir sinyal gönderildi

Yaklaşık 100 ışık yılı uzaktan gelen esrarengiz bir sinyal tespit edildi. Uluslararası astronomlar tarafından tespit edilen bu sinyal Dünya dışı ultra zeki canlılar tarafından gönderilmiş olabilir. Sinyal, 15 Mayıs 2016 tarihinde Herkül takım yıldızında bulunan HD164595 gezegen sisteminden geldi. Ve bu sinyalin tespiti Rusya’ya bağlı Karaçay-Çerkesya bölgesinde bulunan RATAN-600 radyo teleskobu tarafından yapıldı. Sinyalin geldiği yön araştırmacılar tarafından sürekli olarak izleniyor. Şuan için kaynağı hakkında herhangi bir saptama yok.

Kardaşev ölçeğine göre Tip II seviyesinde bir medeniyet tarafından gönderildiği şüpheleri yoğunlaşıyor. Bizim bu tarz bir sinyali gönderebilmemiz için bir kaç bin yıl gelişmemiz gerekiyor. Eğer bu direkt olarak bilinçli gönderilmiş bir sinyal ise medeniyet kara delik enerjisini istediği gibi yönetebiliyor demektir. Bu durumda Tip III medeniyeti diyebiliriz. Gelişmişlik seviyesi ise bizden 100 bin ila 1 milyon yıl daha ileri olabilir. 

Bir diğer ihtimail olarak kütleçekimsel mikromercekleme olayı ile sinyalin Dünya’ya doğal aktiviteler sonucu gelmiş olabileceği düşünülüyor.

About admin

Check Also

Snapchat, video kayıt yapan yeni gözlüğünü tanıttı

Snapchat dün bazı büyük değişiklikler duyurdu. İlk olarak şirketin adının Snap,Inc olarak değiştirildiği açıklandı. Ana şirketin adı kısaltıldı ancak uygulamanın adı Snapchat olarak devam edecek.

Şirket Snap adı ile ilk donanımını da açıkladı. Şirket video kayıt yapabilen bir güneş gözlüğü duyurdu. Sağ ve sol tarafta kamera merceklerinin olduğu gözlükte insanları uyarı için bir de yanan ışığı mevcut. Bir düğme ile açılan kamera ile 10 saniyelik video kaydı yapılabiliyor.  30 saniye kayıt için üç kez basılacak.

Gözlüğün pili bütün gün için yetiyor ve taşınabilir şarj ile dört defa daha şarj edebilirsiniz. 129,99 $ fiyata sahip olması beklenen gözlük, siyah, turkuaz ve mercan renkleri ile satışa sunulacak.

Bir cevap yazın