Home / Teknoloji / ABD, uçaklarına lazer silahları yüklüyor

ABD, uçaklarına lazer silahları yüklüyor

Northrop Grumman isimli şirketle anlaşan ABD, lazer silahları üretimine giriyor. Bu silahları hava araçlarının saldırılarını etkisiz hale getirmek için kullanacak. ABD süper güç olması ve bu tür yenilikleriyle savaş arenasında sürekli üstün olmayı hedefliyor. Durum böyle olunca yeni ve gelişmiş silahların üretilmesi kaçınılmaz.

39 milyon dolarlık kontrat ile başlanan yüksek enerjili lazer koruma uygulamasının (SHIELD) uçaklarda denenmesi Dünya’da bir ilk. Daha önce kara araçlarında uygulandı. Fakat uçaklar çok yüksek hızlarda birbirini avlıyor ve lazer sistemini entegre etmek çok karmaşık bir iş.

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), tarafından yürütülen proje tam kapasiteyle gerçekleştirilecek. Bilimsel olarak incelendiğinde çok yüksek hızlarda lazer silahlarının etkinliği azalıyor. Bu silahın şimdilik en çaresiz kaldığı anlardan biri ise hava türbülans olayı. Bu sorunun çözülebilmesi için en az 5 yıllık bir süreç gerekiyor. SHIELD projesinin 2021’in Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor. Hayalet uçaklarda bu sistemlerin kullanılması zor gibi gözüküyor. Çünkü hayalet uçakların lazer ile tespiti mümkün.

About admin

Check Also

Snapchat, video kayıt yapan yeni gözlüğünü tanıttı

Snapchat dün bazı büyük değişiklikler duyurdu. İlk olarak şirketin adının Snap,Inc olarak değiştirildiği açıklandı. Ana şirketin adı kısaltıldı ancak uygulamanın adı Snapchat olarak devam edecek.

Şirket Snap adı ile ilk donanımını da açıkladı. Şirket video kayıt yapabilen bir güneş gözlüğü duyurdu. Sağ ve sol tarafta kamera merceklerinin olduğu gözlükte insanları uyarı için bir de yanan ışığı mevcut. Bir düğme ile açılan kamera ile 10 saniyelik video kaydı yapılabiliyor.  30 saniye kayıt için üç kez basılacak.

Gözlüğün pili bütün gün için yetiyor ve taşınabilir şarj ile dört defa daha şarj edebilirsiniz. 129,99 $ fiyata sahip olması beklenen gözlük, siyah, turkuaz ve mercan renkleri ile satışa sunulacak.

Bir cevap yazın