Home / Haber / Hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarını oyuna getirdi

Hacker, ailesini dolandırmaya çalışan internet korsanlarını oyuna getirdi

Bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarına saldıran ve onları bir şekilde kandırmaya çalışan internet korsanları, bu sefer çok yanlış bir kişiye denk geldiler. Korsanlar, siber güvenlik araştırmacısı olan Ivan Kwiatkowski‘nin ebeveynlerinin bilgisayarına saldırdılar ve kendilerini teknik destek ekibi olarak tanıtarak yaşlı çiftin işletim sisteminin virüs tarafından ele geçirildiğini, antivirüs programı satın almaları gerektiğini söylediler. Ailesinin durumu anlatmasıyla birlikte duruma el koyan Ivan, internet korsanlarının bir daha dolandırıcılık yapamaması için mükemmel birşey yaptı.

1471443404_techsupportfound.png

(Korsanların söz ettiği virüs)

Korsanlar, ilk olarak Ivan’a antivirüs programı göndermesi için kredi kartı numarasını vermesini söylediler. Ivan bilerek yanlış bir numara verdi ve korsanların geri dönmesini bekledi. Numaranın yanlış olduğu anlaşılınca da “Kredi kartının fotoğrafını göndermem daha iyi olabilir” dedi ve e-mail’inde bulduğu ransomware içeren bir dosyayı ‘Photo (823).png.zip’ ismiyle kaydederek korsanlara gönderdi. Dosyanın ransomware içerdiğini bilmeden dosyayı açmaya çalışan internet korsanları, ransomware’in işini yapmaya başladığından habersiz bir şekilde “Dosya bozuk, bankanızla iletişime geçin ve biz sizi Pazartesi arayacağız” dediler. Tabii ki yeniden arayamadılar.

1471443440_techsupportphoto.png

(Ivan’ın gönderdiği dosya)

Ivan, bu çeşit dolandırıcıların hedef bulmak için uğraşmadıklarını, onlara dönüş yapanlara göre hedefler seçtiğini söyledi. Yani böyle bir durumda kalırsanız, tanımadığınız kişilerle irtibata geçmeyin.

About admin

Check Also

WhatsApp izniniz olmadan Facebook’a bilgilerinizi gönderecek

WhatsApp, kullanıcılarının telefon numarasını Facebook ile paylaşacağını açıkladı. Kişilere özel reklamların gösterilebilmesi için son derece önemli olan numara paylaşımı, Facebook yetkililerinin söylediğine göre spam hesapları tespit etmede de büyük rol oynayacak.

1472142443_img.lrytas.lt.jpg

Bugün erken saatlerde WhatsApp'ın numara paylaşımı için gizlilik politikasını güncelleyen Facebook tarafından şöyle bir açıklama geldi:

"Bu sistem sayesinde kullanıcıları iki farklı platformda da kontrol altında tutabileceğiz. Örneğin bir Facebook kullanıcısı sürekli olarak link paylaşımı yapıyor ve diğer kullanıcıları rahatsız ediyorsa, onun saptanması için WhatsApp'ı kullanabileceğiz ve gerekli olursa iki platformu kullanmasını da engelleyeceğiz."

 

Bir cevap yazın