Home / Haber / Gaziantep Kent Arşivi Kuruyor

Gaziantep Kent Arşivi Kuruyor

“Kent Arşivi” veya “Şehir Arşivi” bir şehrin tarihi ve kültürü ile ilgili tüm materyalleri tek bir çatı altında toplayan, bunları koruma altına alan ve bu materyallerin değerlendirilmesi için çalışan bir ihtisas kurumudur. Kent arşivi, şehirle ilgili tüm materyallerin mümkünse orijinallerini, olmadığı takdirde ise dijital kopyalarını toplar ve bunları tasnif ederek kamunun istifadesine sunar.

Bir kent arşivinin toplayacağı materyaller arasında esas olarak yazılı belgeler, kitaplar, dergiler ve gazeteler bulunur. Bunlardan başka fotoğraf, film gibi görsel malzemeler de toplanabilir. Kent arşivleri bu malzemeleri sadece toplamakla kalmayıp aynı zamanda değerlendirir. Gerektiğinde çevirir ve yayınlar. Elde edilen bilgileri herkesin ulaşabileceği bir şekilde kamuyla paylaşır. Paneller, konferanslar ve sempozyumlar düzenleyerek elindeki malzemeden herkesi haberdar eder. Yani bir kent arşivi aynı zamanda bir enstitü gibi çalışır.

Dünyada yüzlerce örneği olan bu tür kurumların ülkemizde de birkaç örneği bulunmaktadır. Kent arşivleri bulunduğu bölgenin kimliğidir. Kent arşivleri unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş saklı kalan bilgilerin, belgeleri ve metaryalleri gün yüzüne çıkarmak ve geniş bir kitlenin faydanabileceği bir alana sunar. Bu sayede bilgiler, belgeler ve metaryaller gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir biçimde ulaştırılır ve kent kimliği korunmaya çalışır.

Site : http://gaziantepkentarsivi.com

About admin

Check Also

WhatsApp izniniz olmadan Facebook’a bilgilerinizi gönderecek

WhatsApp, kullanıcılarının telefon numarasını Facebook ile paylaşacağını açıkladı. Kişilere özel reklamların gösterilebilmesi için son derece önemli olan numara paylaşımı, Facebook yetkililerinin söylediğine göre spam hesapları tespit etmede de büyük rol oynayacak.

1472142443_img.lrytas.lt.jpg

Bugün erken saatlerde WhatsApp'ın numara paylaşımı için gizlilik politikasını güncelleyen Facebook tarafından şöyle bir açıklama geldi:

"Bu sistem sayesinde kullanıcıları iki farklı platformda da kontrol altında tutabileceğiz. Örneğin bir Facebook kullanıcısı sürekli olarak link paylaşımı yapıyor ve diğer kullanıcıları rahatsız ediyorsa, onun saptanması için WhatsApp'ı kullanabileceğiz ve gerekli olursa iki platformu kullanmasını da engelleyeceğiz."

 

Bir cevap yazın