Home / Haber / Facebook, kişisel bilgileri kullanıcılarını pazarlamak amacıyla kullanıyor!

Facebook, kişisel bilgileri kullanıcılarını pazarlamak amacıyla kullanıyor!

Dünyanın en büyük paylaşım platformu olmasına rağmen birçok yönden eksik ve hatalı olan Facebook’un, kullanıcıların en önemli kişisel bilgilerinden bazılarını onları pazarlamak amacıyla kullandığını biliyor muydunuz? Birçok reklama sahip olan ve gelirinin çok büyük kısmını sosyal paylaşım sitesinde yayımladığı reklamlar üzerinden kazanan Facebook, onunla paylaştığınız bilgilere ve hatta arama geçmişinize göre özel reklamlar oluşturuyor ve satış yapabilmek, yani daha fazla para kazanabilmek adına gizliliğinizi hiçe sayıyor.

1471678122_warning-itstimetocheckyourfacebookprivacysettingsagain-ls.jpg

Yeni açıklanan verilere göre internette bulunan bilgilerinizin tam 98‘i Facebook tarafından size reklam göstermek adına kullanılıyor. Bu bilgiler arasında şunlar yer alıyor:

1- Konum
2- Yaş
3- Nesil
4- Cinsiyet
5- Dil
6- Eğitim seviyesi
7- Çalışma alanı
8- Okul
9- Etnik grup
10- Gelir ve net kazanç
11- Ev sahipliği ve ev türü
12- Ev değeri
13- Mal/mülk miktarı
14- Ev büyüklüğü
15- Evin inşaa edildiği sene
16- Ev halkı hakkında bilgiler

İnternette yaptığınız aramalara göre bu bilgilere ulaşan Facebook, bu bilgileri kullanarak sizlere doğru reklamı göstermek için kullanıyor.

About admin

Check Also

WhatsApp izniniz olmadan Facebook’a bilgilerinizi gönderecek

WhatsApp, kullanıcılarının telefon numarasını Facebook ile paylaşacağını açıkladı. Kişilere özel reklamların gösterilebilmesi için son derece önemli olan numara paylaşımı, Facebook yetkililerinin söylediğine göre spam hesapları tespit etmede de büyük rol oynayacak.

1472142443_img.lrytas.lt.jpg

Bugün erken saatlerde WhatsApp'ın numara paylaşımı için gizlilik politikasını güncelleyen Facebook tarafından şöyle bir açıklama geldi:

"Bu sistem sayesinde kullanıcıları iki farklı platformda da kontrol altında tutabileceğiz. Örneğin bir Facebook kullanıcısı sürekli olarak link paylaşımı yapıyor ve diğer kullanıcıları rahatsız ediyorsa, onun saptanması için WhatsApp'ı kullanabileceğiz ve gerekli olursa iki platformu kullanmasını da engelleyeceğiz."

 

Bir cevap yazın