Home / Bilgi Defteri / Instagram’da ürün satışı yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Instagram’da ürün satışı yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli?

Sosyal medyanın güçlü bir pazarlama aracı olarak öne çıkması ile birlikte birçok marka ve bireysel satıcılar sosyal medya üzerinden ürün satışı ve pazarlaması yapmaya başladı.

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan sosyal ağlar üzerinden ürün ya da hizmet satmak, geleneksel yöntemlere göre daha az zahmetli olduğundan dolayı ilgi görüyor.

Ürün satışı amaçlı en çok kullanılan mecralardan biri olan Instagram, her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile birlikte markaların iştahını kabartıyor.

Peki, Instagram üzerinden nasıl ürün satışı yapılır? Instagram’dan satış yapmayı düşününlerin dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Akılda kalıcı bir isim bulun

Instagramdan ürün satışı yapmayı düşünüyorsanız öncelikle bir Instagram hesabına sahip olmanız gerekiyor. Instagram üzerinden bireysel satış yapacaksanız ilgi çekici bir hesap adı bulmanız işinize yarayabilir. Genelde online butik mantığı ile açılan hesaplar göze çarpıyor. Bu hesaplar arasında binlerce takipçisi olanlar da var. Instagram hesabı oluştururken hesap isminizin akılda kalıcı ve satacağınız ürünler ile alakalı olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Etkileyici ürün fotoğrafları yükleyin

Instagram diğer sosyal ağlara göre fotoğraflar ile adından söz ettirdiğinden dolayı bu mecrada etkileyici ürün fotoğraflarını düzenli bir şekilde paylaşmakta yarar var. Farklı açılardan çekilen fotoğrafların basit fotoğraf uygulamaları ile kolaj yapılması takipçilerin hoşuna gidecektir.

Etiketsiz paylaşım yapmayın

Sosyal ağlarda kullanıcıların dikkatini çekmek için etiket kullanmak büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünler ile ilgili etiket kelimeler kullanarak Instragram’daki görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Etiketsiz paylaşımlarınız yoğun akış içinde hızla kaybolacağı gibi ürünlerinizin görünür olmasını da engelleyecektir.

Etkileyici cümleler kullanın

Paylaşımlarınızda fotoğraflar ile birlikte etkileyici cümlelere de yer verebilirsiniz. Kullanacağınız cümlelerin direkt reklam ve satış odaklı olmamasına dikkat edin. Kullanıcıların profilinizi ziyaret etmelerini sağlayacak türden olmasına dikkat edin.

Hesap bilgilerinizi güncelleyin

Instagram’da satışa çıkardığınız ürünler ile ilgilenen kitlenin size ulaşması için web adresi, mail adresi ya da WhatsApp için telefon numarası eklemeyi unutmayın. Ayrıca güzel bir profil resmi koymayı da ihmal etmeyin. Güncel ve dolu bir hesap kullanıcıların sizi takip etmesi için önemlidir.

Başkalarını takip edin

Ürün satmak amacıyla Instagram’a yeni katıldıysanız muhtemelen hiç takipçiniz yoktur. Peki, nasıl takipçi edineceksiniz? Çok basit; başka kullanıcıları takip ederek. Belli bir takipçi kitlesi edinmek için başka kullanıcıları takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Takip ettiğiniz kişiler arasında potansiyel müşterileriniz olabilir.

Sorulara cevap verin

Satışa çıkardığınız ürünler ile ilgili sorulara, fiyat tekliflerine kayıtsız kalmayın. Kullanıcıların sizden satın alması için kolaylıklar sunun. Kargo ve ödeme yöntemleri hakkında bilgiler verin. Hesabınızın etkileşimli olmasına özen gösterin. Kullanıcıların sorularını yanıtlarken onların isimlerini kullanın.

Çok fazla ürün eklemeyin

Satacağınız ürün yelpazesini dar tutmanız sizin o ürünlerin satışında daha çok tercih edilmenizi sağlayabilir. Çok farklı kategorilerdeki ürünler ile kafa karıştırmayın.Çok fazla ürün eklemek dikkat çekmenizi engelleyebileceği gibi kullanıcılarda soru işaretlerine de neden olabilir.

Instagram’da ürün satışı mı yapmak istiyorsunuz? 

Ürün satış amaçlı Instagram hesabı oluşturmak istiyorsan ihtiyacınız olan bilgileri içeren e-kitap ile kafandaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Instagram’da ürün satmanın püf noktalarını içeren e-kitap hakkında bilgi ve satın alma taleplerinizi medyaistasyonu@gmail.com adresinden bana iletebilirsiniz.

About admin

Check Also

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Home office yani evden çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Artık birçok şirket, şirket binalarını …

Bir cevap yazın