Home / Bilgi Defteri / Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin son yıllarda popülaritesini arttırması ve bitcoin zenginlerinin ortaya çıkması ile beraber bazı sorular sıkça sorulmaya başlandı. Peki Bitcoin Nasıl Üretilir ?

Bitcoin basılıyor mu? Bitcoin nerden çıkartabilirim? Bitcoin madenciliği (mining) nedir?

Hemen belirtelim. Artık BTC madenciliği yaparak zengin olma ihtimaliniz %1.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliğini kısaca tanımlamak gerekirse; bilgisayarınıza bulunan bir algoritmayı sayıyı aratıp bulmanızdan ibaret. Algoritmayı özel kılan kılan nokta ise bulmanın zor olması ve buldukça zorlaşması. Algoritma ilerledikçe bulmakta zorlaşıyor. Algoritmayı asal sayılar gibi düşünebilirsiniz. 1. Asal sayı, 2. Asal sayı…… 100.000. asal sayı gibi.

Satoshi Nakamoto herkes bitcoin çıkartması ve bitcoin hesap defterini manipüle etmemesi için güvenlik amacıyla matametiksel bir algoritma oluşturmuş. Bu denklem gittikçe zorlaşıyor ve bu oranda bitcoin bulmak zorlaşıyor.

Başlamadan önce kısa olarak belirtelim. Bitcoin madenciliği yapmanın tek amacı bitcoin çıkartmak değildir. Bitcoin madencileri aynı zamanda bitcoin merkezi olan hesap defterini de tutarlar.

GPU (Ekran kartı) ve CPU (İşlemci) Madencilik

İlk zamanlarda evdeki bilgisayarlarımızın CPU ları ile mining yapmak mümkündü. Şuan da evdeki bilgisayarımız ile mining yapabiliriz. Ancak bu bize kârdan çok zarar sağlayacaktır. Ancak zaman geçtikçe ve madencilik yayılmaya başladıkça herkes CPU mininge yöneldi. Bitcoin’in matematiksel denklemi zorlaştı ve çıkarılması çok zor bir hal alınca CPU madenciliğinin sonu gelerek GPU madenciliğine kapı açılmış oldu.

GPU lar denklem çözme konusunda CPU lara göre yapıları gereği çok daha başarılıdırlar. Bunun nedeni GPU işlemcilerinin içinde bulunan algoritmaların bitcoin çıkartmak için gerekli olan algoritma ile aynı olmasıdır. Zamanla insanlar devasa GPU miningleri kurmaya başladılar. Pek çok ekran kartının bir araya gelmesi ile oluşan bu bilgisayarlar 2010 başından 2014 ortalarına kadar madencilere mining tarihinin altın günlerini yaşattılar. Ancak denklem iyice zorlaştığı için artık GPU lar da yetersiz kalınca devreye yeni üretilen ASIC MİNİNG ler girdi.

ASIC MİNİNG

Sadece mining yapmak için tasarlanmış devreler olarak düşünebilirsiniz. Ek olarak birkaç parçadan oluşan bu işlemciler diğer işlemcilere göre çok daha verimli çalışmaktadırlar. 2014 ortalarından itibaren yurtdışı siparişler ile getirilen bu cihazlar bitcoin madenciliği hakkında bir dönüm noktası oldu. Asıc Mining ler çıktıktan sonra cpu, gpu miningler işe yaramaz hale geldiler. Asic Miner larında belirli güçleri olduğunu tahmin etmişsinizdir. Bu mining cihazları bir süre sonra denklemleri çözemez hale geliyor ve daha üst bir Asıc Mining gerekiyor. Ancak GPU, CPU miningler asıl işlevlerini yitirdikten sonra başka amaçlar için kullanılsa da Asic Miner’ler için bu geçerli değil. Bu nedenle bazı kullanıcılar yıllık süre ile yurtdışı kiralamalarını tercih ediyor. Bu kiralamalar en az 1 yıl ve mining cihazınızın verimi gittikçe düşeceğinden kârlı olma durumu bir süre sonra zarara geçebilir. Buda madenciliğin başka bir riski.

Gelecekte bu teknoloji savaşı devam edecek. Bazı madenciler aylar sonrası için Asıc Miner siparişi vermekteler. Sizin BTC madenciliği işine girmeniz %99 zararla sonuçlanacaktır.

About admin

Check Also

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Home office yani evden çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Artık birçok şirket, şirket binalarını …

One comment

  1. Çok güzel anlatmissiniz. Sitenizde faydalı bilgiler bulunmakta. Başarılar dileriz.

Bir cevap yazın