Home / Belgesel / Yaşam barındırma potansiyeline sahip olan yabancı gezegenler

Yaşam barındırma potansiyeline sahip olan yabancı gezegenler

Yıldızlarına olan uzaklıkları ve yapıları bakımından canlılık barındırabilme ihtimaline sahip olan, Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerden bazılarını sizler için anlattık.

Proxima b

1472073104_proxima-b.jpg

Yeni keşfedilen Proxima b, Dünya’dan sadece 4.23 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve kütlesi Dünya’nın 1.3 katı. Kayalık gezegenin yıldızına yakın bulunması, bu gezegende sıvı formda suyun bulunabilmesini mümkün kılıyor. İlerleyen senelerde gelişen uzay teknolojileri, bu gezegeni daha yakından incelememizi sağlayacaktır.

About admin

Check Also

Neredeyse tamamen karanlık maddeden oluşan bir galaksi keşfedildi

Bilim insanları, Hawaii'de bulunan Gemini Multi-Object Spectrograph'ı (GMOS) kullanarak %99.99'u karanlık maddeden oluşan bir galaksi keşfettiler. Sadece binde bir oranında görülebilir maddeden (yıldızlar, gezegenler ve diğer gök cisimleri gibi şeyler) oluşan galaksi, ilk olarak 2015 senesinde keşfedilmişti ve Dragonfly 44 ismini almıştı.

1472235224_dragonfly44-gemini-observatory.jpg


Coma Cluster'da bulunan Dragonfly 44, Dünya'dan yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Bakalım bu gezegenin incelenmesiyle karanlık madde hakkında daha fazla şey öğrenebilecek miyiz?

1472235238_dragonfly44.jpg

Bir cevap yazın