Home / Belgesel / Uzay Sırları “Dünya Benzeri,Yaşam Olasılığı Olan Gezegenler” Yeni Dünyalar Belgeseli

Uzay Sırları “Dünya Benzeri,Yaşam Olasılığı Olan Gezegenler” Yeni Dünyalar Belgeseli

Kepler-62f Gezegeni
Dünya’nın yaklaşık 1.4 katıdır ve tahmini ortalama yüzey sıcaklığı -5°C’dir.
Dünya ile arasındaki mesafe 1200 ışık yılı olan bu gezegenin Dünya’ya olan benzerlik değeri %67’dur.
Kepler-22b Gezegeni
Dünya’nın yaklaşık 2.5 katıdır ve ortalama yüzey sıcaklığı 25’dır.
Dünya ile arasındaki mesafe 600 ışık yılıdır ve Dünya’ya olan benzerlik değeri %75’tür.
Gliese-581g Gezegeni
Dünya’nın yaklaşık 4 katıdır ve ortalama yüzey sıcaklığı 5’dır.
Dünya ile arasındaki mesafe 22.1 ışık yılıdır ve Dünya’ya olan benzerlik değeri %82’dir.
Kepler-62 e Gezegeni
Dünya’nın yaklaşık 1.6 katıdır ve ortalama yüzey sıcaklığı 10’dur.
Dünya ile arasındaki mesafe 1200 ışık yılıdır ve Dünya’ya olan benzerlik değeri %83’tür.
1 ışık yılı yaklaşık olarak 10 trilyon km uzunlukta olduğu için “Gliese 581g” gezegenine bile insan yapımı en hızlı uzaysondası Helios 2’nin ulaşabilmesi 100 milyon yıldan uzun sürer.
Ayrıca şu anda sahip olduğumuz teknolojiyle yakın gezegenlerde bile bir koloni oluşturmamız çok masraflı ve zordur.
Bugüne kadar kurabildiğimiz tek dünya dışı yerleşim yeri, Uluslararası Uzay İstasyonu’dur ve içinde sadece birkaç astronot bulunmaktadır.
Uzay teleskopu Kepler, 2009’dan beri Güneş Sistemi dışındaki Dünya benzeri gezegenleri arıyor. Evrenin sonsuzluğunda süren arayışta birçok nokta tesbit edildi.
Kepler-186f olarak adlandırılan Dünya benzeri gezegen, bizden 500 ışık yılı uzaklıkta, kırmızı cüce yıldız Kepler-186’nın yörüngesinde yer alıyor. Bu küçük yıldız, Güneş’in enerjisinin yalnızca yüzde 4’üne sahip. Kepler-186f, bu yıldıza mükemmel bir uzaklıkta yer alıyor: Bu gezegende yaşamın ön koşulu olan suyun ne donacağı ne de buharlaşacağı bir yüzey mevcut. Ancak yine de Kepler-186f’de su olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Güneş sisteminin dışındaki gezegenlerin ayrıntılı fotoğrafları yok. Yalnızca burada Kepler-186f fotoğrafı gibi temsili çizimler bulunuyor. Ancak kısa süre önce keşfedilen Kepler 438b’nin bir çizimi bile bulunmuyor. Bu gezegen dünyadan yaklaşık 470 ışık yılı uzaklıkta bulunan güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönüyor ve gezegenimizden biraz daha büyük. NASA bu keşfi 6 Ocak’ta duyurdu.
Uzay teleskopu Kepler, 2009’dan beri Güneş Sistemi dışındaki Dünya benzeri gezegenleri arıyor. Bu gezegenlerin güneşe ve güneş benzeri yıldızlara en azından teorik olarak yaşama olanak verecek ölçüde sıcaklıklara sahip bir uzaklıkta olmaları gerekiyor. Ayrıca kaya ve metal bileşimlere sahip olmalılar ve gaz devlerinin aksine katı bir yüzeyleri bulunmalı.
Okyanusla kaplı bir gezegen.
Kepler-62f’in çapı yerkürenin çapının 1.4 katı büyüklüğünde. Bu gezegen, güneş sisteminde, Dünyamızın 1.61 katı büyüklüğündeki kardeş gezegeni Kepler-62e’den biraz daha uzakta yer alıyor. İkisinin de yaşama elverişli olabileceği sanılıyor. Araştırmacılar burada kaya ve suyun varlığının olası olduğuna inanıyor.
Kepler-16b içinde muhtemelen hayat yok ancak yaşanabilir bir bölgenin kıyısında bulunuyor. Aslında çok yazık, çünkü gezegen iki yıldızın yörüngesinde döndüğünden her sabah ve her akşam buradan iki güneş yükselişi ve batışını gözlemlemek mümkün olabilirdi. Kepler-16b’nin büyük olasılıkla kaya ve buzdan oluşan bir gaz gezegeni olması ise temiz hava solunumu için oldukça elverişsiz.
Andromeda Galaksisi’nin bu fotoğrafının orijinali 1.5 milyon piksel büyüklüğünde yani bu galaksinin şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı fotoğrafı. Andromeda, 100 milyon yıldıza ve binlerce yıldız kümesine sahip. Galaksiyi olanca ihtişamıyla seyredebilmek için 600 HD’lik televizyon ekranları gerekiyor.

About admin

Check Also

Kara deliklerin çarpışması nasıl gerçekleşir? (Video)

Bundan yaklaşık 10.000 yıl sonra OJ 287 isimli devasa bir kara delik, yörüngesinde bulunan bir başka kara delikle çarpışacak ve 20.000 süpernovaya eşdeğer miktarda enerjinin evrene yayılmasına neden olacak. Güneş'ten 18 milyar kat ağır olan OJ 287, yörüngesinde bulunan kara delikten yaklaşık 130 kat daha büyük. Yani bu kara deliğin, yörüngesindeki küçük kara deliği yutacağını söyleyebiliriz.

Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory'de (LIGO) görevli olan araştırmacılar, iki kara deliğin birleşmesinin daha iyi anlaşılabilmesi adına bir video yayımladılar. Videoda küçük kara deliğin yörüngesi ve yörüngedeki hareket hızı gösterilmiş.

Bir cevap yazın