Home / Belgesel / Kara deliklerin çarpışması nasıl gerçekleşir? (Video)

Kara deliklerin çarpışması nasıl gerçekleşir? (Video)

Bundan yaklaşık 10.000 yıl sonra OJ 287 isimli devasa bir kara delik, yörüngesinde bulunan bir başka kara delikle çarpışacak ve 20.000 süpernovaya eşdeğer miktarda enerjinin evrene yayılmasına neden olacak. Güneş’ten 18 milyar kat ağır olan OJ 287, yörüngesinde bulunan kara delikten yaklaşık 130 kat daha büyük. Yani bu kara deliğin, yörüngesindeki küçük kara deliği yutacağını söyleyebiliriz.

Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory‘de (LIGO) görevli olan araştırmacılar, iki kara deliğin birleşmesinin daha iyi anlaşılabilmesi adına bir video yayımladılar. Videoda küçük kara deliğin yörüngesi ve yörüngedeki hareket hızı gösterilmiş.

About admin

Check Also

Neredeyse tamamen karanlık maddeden oluşan bir galaksi keşfedildi

Bilim insanları, Hawaii'de bulunan Gemini Multi-Object Spectrograph'ı (GMOS) kullanarak %99.99'u karanlık maddeden oluşan bir galaksi keşfettiler. Sadece binde bir oranında görülebilir maddeden (yıldızlar, gezegenler ve diğer gök cisimleri gibi şeyler) oluşan galaksi, ilk olarak 2015 senesinde keşfedilmişti ve Dragonfly 44 ismini almıştı.

1472235224_dragonfly44-gemini-observatory.jpg


Coma Cluster'da bulunan Dragonfly 44, Dünya'dan yaklaşık 300 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Bakalım bu gezegenin incelenmesiyle karanlık madde hakkında daha fazla şey öğrenebilecek miyiz?

1472235238_dragonfly44.jpg

Bir cevap yazın